Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku – družstvo pri príležitosti 20. výročia založenia zväzu zorganizovalo Chovateľské dni ošípaných na Slovensku. Akcia sa uskutočnila v dňoch 30. – 31. mája na výstavisku Agrokomplex v Nitre.
Spoluorganizátori:
1)Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
2)NPPC – Výskumný ústav živočíšnej výroby v Nitre
3)Slovenská poľnohospodárska univerzita – Nitra
4)Plemenárske služby SR
5)Agrokomplex výstavníctvo Nitra
Zväz chovateľov ošípaných ( ZCHOS-D) už dlhšie obdobie uvažoval o zorganizovaní chovateľskej akcie pre chovateľov ošípaných ale aj pre širokú verejnosť. Táto myšlienka dozrela začiatkom tohto roka, keď si v tomto roku pripomíname 20 výročie založenia Zväzu chovateľov ošípaných – družstvo. Široká verejnosť nás poľnohospodárov vníma odmerane a stále ma veľmi skreslené informácie o tomto rezorte. Najčastejšie zareagujú vtedy keď vznikne problém s potravinami najčastejšie prezentované správami v printových alebo elektronických médiách, v súvislosti s menej príjemnými správami a šotmi v TV, keď sa hovorilo o zdražovaní mäsa, pripadne z dôvodu rôznych onemocnení prenosných na ľudí ako napríklad vírusové onemocnenie hydiny (H1N1- tzv. prasacia chrípka), prípadne predaja pokazeného bravčového mäsa a iných správ ktoré by zaujali širokú verejnosť. My sme chceli upozorniť na to, že chov ošípaných na Slovensku čo sa týka kvality výroby je porovnateľný s krajinami západnej Európy. Naši chovatelia produkujú vysokokvalitne bravčové mäso čo sa týka podielu chudej svaloviny v jatočnom tele a taktiež samotnej kulinárskej kvality mäsa. A tento stav v chove ošípaných chceme prezentovať na Slovensku aj širokej verejnosti. V tejto súvislosti chceme rôznymi ukážkami viacerých plemien a odborným hodnotením jednotlivých ošípaných ukázať aj na prácu v oblasti šľachtenia a plemenitby ošípaných.
Pri tejto príležitosti ZCHOS-D usporiadal konferenciu sa niesla v hodnotení vývoja ošípaných za posledných 20 rokov. Boli to medzníky vo vývoji, hlavne po revolúcií od roku 1990, vplyv privatizácie na rozvoj chovu ošípaných, vstup do EU, globalizácia trhu, podpôr v chove ošípaných a ďalšie skutočnosti ktoré vplývali na chov ošípaných.Pri tejto príležitosti sa prihovoril štátny tajomník MPRV SR Štefan Adam, ktorý zdôraznil že Rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka si je vedomý situácie, v akej sa nachádzajú chovatelia ošípaných, keďže možnosti podpory pre ošípané sú limitované v porovnaní s podporou pre polygastrické zvieratá, čo je dané Spoločnou poľnohospodárskou politikou Európskej Únie. Verím, že priaznivý trend, ktorý bol zaznamenaný v chove ošípaných v roku 2013, bude aj naďalej pretrvávať, a že sa nám podarí čo najskôr zastabilizovať živočíšnu výrobu na Slovensku, “
Na podujatí boli ocenené osobnosti, ktoré sa v agrosektore zaslúžili o rozvoj chovu ošípaných na Slovensku. Slovenská poľnohospodárska univerzita ocenila trojicu jubilujúcich pedagógov (Ivan Paška, Branislav Bobček a Juraj Mlynek). MPRV SR udelilo Zlatú medailu predsedovi ZCHO Andrejovi Imrichovi, Striebornú medailu Pavlovi Bolečkovi, Milošovi Supukovi a bronzovú medailu Jurajovi Kurekovi, Jozefovi Horváthovi a Vojtechovi Kürthimu. Zväz chovateľov ošípaných ocenil pamätnými listami aj spolupracujúce organizácie a chovateľské zväzy, zakladajúcich členov zväzu a ďalšie osobnosti. V rámci druhého dňa mali účastníci možnosť zahliadnuť viaceré ukážky výroby špecialít z bravčového mäsa, samotnú rozrábku jatočného tela a najväčší záujem bol o súťažné varenie guľášu. V tejto disciplíne poradie bolo nasledovné: Na treťom mieste sa umiestnila Slovenská poľnohospodárska univerzita, druhé miesto obsadilo MPRV SR. Prvé miesto získalo vo varení guľášu družstvo z CHOVMAT – FU Rastislavíc, ktoré zároveň okrem toho získalo aj 3. miesto v súťaži o výber najvhodnejšieho nápoja ku gulášu. Bol to nultý ročník „Chovateľské dni ošípaných“ radi by sme spolu s ostatnými spoluorganizátormi tohto podujatia ktorí boli v tomto ročníku pokračovali aj v budúcom období pokiaľ bude záujem o takúto akciu. Chceme odbornej verejnosti, ale aj naším občanom a širokej verejnosti dať do povedomia že aj slovenskí chovatelia vedia vyrobiť vysoko kvalitné bravčové mäso ktoré je vyprodukované zo surovín domáceho pôvodu, pod veterinárnou kontrolou a nemusia sa obávať o kvalitu a zdravotnú nezávadnosť potravín vyrobeného z našich ošípaných.